החופש לבחור

(מוקדש באהבה לכל הפרי ספיריטס אאוט דר 🙂

פעם חשבתי שהחופש שלי מתבטא בחופש פיזי. כלומר החופש שלי בא לידי ביטוי כשאני לא נמצאת באיזושהי מסגרת מחייבת. כשאני עושה מה שאני רוצה מתוך בחירה חופשית ומתוך הרצון הפרטי שלי.
חשבתי שהתחייבויות כמו דירה, מכונית, עבודה, לימודים וכו’ הם בדיוק ההפך מחופש. חשבתי שאנשים שמחויבים למקום או לעבודה או ללימודים הם אנשים כבולים.

בחצי שנה האחרונה פחות או יותר מצאתי את עצמי כחלק מ”האנשים הכבולים”. עם דירה, עבודה, אוטו, עסק.. קורס (שהפסקתי באמצע). הסיוט הכי גדול שלי התגשם! איבדתי את החופש. המחשבה על כך הייתה הרבה יותר נוראית מהדבר עצמו. כי בסך הכל הייתי בדיוק אותו דבר. רק עם כמה דברים חומריים. עם הגדרות, ועם כמה תחומי אחריות נוספים(בישול, ניקיון, כביסה, תחזוק של חפצים). זה היה דיי מבהיל בשבילי. אפילו על חוזה לדירה היה קשה לי לחתום. איך אפשר לדעת מה יקרה בעתיד ? או יותר נכון מחר? אני אוהבת שיש לי את הידיעה שאני יכולה לקום וללכת מתי שאני רוצה. פתאום המשתנים החדשים בחיי השאירו אותי באותו מקום (פיזי).

המקום הזה היה אחד האתגרים הכי חשובים שהיו לי. ולמה?

יש יתרון בלהיות באותו מקום לתקופה. זה מאפשר לך לראות את השינוי. צעד
צעד. זה בונה אותך, מציב אותך פנים מול פנים עם הפחדים שלך, עם המציאות. בשבילי- עם מה שניסיתי לברוח ממנו. השגרה בעיקר. “השעמום היומיומי” .
אז התחלתי לחקור ולבדוק את עצמי במקום הזה. למה הקרקוע הזה מפחיד אותי?למה הוא מאיים עליי? על החופש שלי? ואם הוא כל כך מאיים אז משהו בבסיס של החופש או ההגדרה שלי לא כך יציב. כי אם הוא היה יציב זה לא היה מפחיד אותי. היגיון פשוט.

הלכתי עוד צעד אחורה: איך אני מגדירה חופש? והאם הוא משהו שבכלל ניתן לאבד?
החופש הוא מופשט. הוא רעיון. החופש לא מתבטא בצורה פיזית. הוא בחירה.
בחירה באמת.

מהי אמת? טוב זה כבר נושא אחר, עבור כל אחד אמת מסמלת משהו אחר ולכן חופש עבור כל אחד יהיה דבר שונה.
אז בשבילי: חופש הוא בחירה. הוא היכולת לעמוד מול החלטה, לבחור ולהיות שלמה עם הבחירה. לקחת אחריות עליה. לא משנה אם זה לנסוע לטייל לשנה, לגור במקום כזה או אחר, לעבוד בעבודה מ-8 עד 5 , ללמוד, להתחתן. אם יש בחירה יש חופש. אבל בחירה שלמה. וזה קשה. מאתגר לעמוד מאחורי ההחלטה בלי להתלונן.

מצד שני, יש משהו משחרר בבחירות האלה, גם אם הן לא בדיוק תואמות את מה שחלמתי עליהן. משחרר כי זו החלטה. והחלטה פירושה ודאות. (לפרק זמן כזה או אחר) . סיבה נוספת היא כי זו ההתנסות שלי וזה בא ממני. מתוך רעיון, אמונה או מטרה שזה יועיל לי, ישרת אותי,יתרום לי. יביא אותי למקומות אחרים, בעיקר מול עצמי. זה כל הרעיון של החיפוש מבחינתי. של הבחירות האלה, להמשיך לבדוק לפקפק ולערער במה שסביב. בעצמי, בבחירות. במה שאני עושה, במה שאני רוצה, במטרות, בשאיפות, במניעים. הרי ברגע שהדברים הופכים להיות מובנים מאליהם השגרה צצה והשיעמום עולה ואת זה כולנו מכירים. עצם הניסיון של משהו חדש, הבחינה של הדבר ולעמוד מאחוריו הוא החופש עצמו. לא חשוב אם בסופו של דבר התברר שזה הדבר שהכי לא מתאים לי לעשות!

כל עניין הבחירות החופשיות והחופש עצמו לא נוגד את העובדה שלצד הקרקוע (או הסטטיות במילה אחרת) אני צריכה את הדינמיות. כי הדינמיות היא מקום נוסף שבו אני מוצאת הרבה חופש והרבה יצירתיות. בשינויים. בתנועה. שם אני מרגישה פיזית את ההגדרה של החופש, כי זה יציאה מהמוכר, משדה הנוחות, מנוף הקבוע. ההרגשה הזו לפעמים מבלבלת וגורמת לנו לחשוב שחופש הוא רק כשיוצאים לחופשה או כשנוסעים ואורזים ומטיילים.. מי אמר? הרי החכמה היא למצוא את החופש בכל דבר.

אני חושבת שבעולם שבו השפע שולט ויש מיליון אפשרויות נדמה לנו שאנחנו בוחרים; כמה מתוך הבחירות מגיע ממני וכמה תלוי משתנים חיצוניים?
אם חופש הוא בחירה זה אומר שהוא מגיע יחד עם שינוי. עם זרימה. החופש מציב אותך באופן יומיומי עם החלטות ועם שינויים, החקירה האינסופית הזו.. ואולי זה החיסרון הכי גדול שלו (והיתרון הכי גדול באותה נשימה). הרי אם אתה לא אוהב את מה שאתה עושה אז אתה כבול ומצד שני אתה יכול לעבוד במשרד ולנהל חיים הכי משעממים שיש ועדיין להיות חופשי. הכל תלוי למה ואיך אתה עושה את מה שאתה עושה והאם אתה נשאר במקום מסויים כי טוב לך או כי נוח לך?

בקיצור החלטתי לבחון מקום חדש ומאוד לא מוכר עבורי שסימל את כל מה שסלדתי ממנו. החלטתי ללכת ללמוד. כי למרות שהייתי במקום שבו היה לי הכי הרבה חופש פיזי לעשות מה שאני רוצה מתי שאני רוצה הרגשתי תקועה, שזה לא כך מספיק. שזה חלק מהפאזל אבל עדיין חסרה לי חתיכה ואני כבר יודעת שהיא לא נמצאת בעוד טיול, בעוד הרפתקאה.

אני לא יודעת לאן הבחירה הזו תוביל אותי, אבל אני כן יודעת שזו בחירה חדשה, שנעשתה מתוך החלטה, מתוך חופש. ואיך אני מזהה את החופש?
יש לי שקט 🙂

3 Comments

 1. irit

  החלטה חכמה ביותר , בטוחה שתוביל ותיקח אותך למקומות חדשים ומעניינים

 2. שונטל

  בדיוק היום כשניקיתי את ביתנו הרהרתי במסע הארוך שעברתי עד כה ובהתקדמות ה״רוחנית״ שעשיתי מתחילתו של המסע.
  הרהרתי במשמעות של מהי התפתחות רוחנית , התעוררות, אושר , חופש.
  לתדהמתי גיליתי שבשנים האחרונות בהן התחתנתי התמסדתי הפכתי לאמא לבעלת מרכז ליוגה שדורש ממני נוכחות מחוייבות עמידה בלוחות זמנים מדוייקים ובלתי מתפשרים…- דווקא עכשיו אני הכי מלאה באושר שמחה סיפוק ושקט הכי בחיי
  גיליתי לתדהמתי שהשלמות שממלאת אותי ככ יציבה ומבוססת והתבוננתי פנימה בצורה מעמיקה ביותר בעודי עם המגב והדלי והסמרטוט.
  ופשוט הבנתי שהפכתי חופשיה באמת! החופש ממה?! החופש מכל תגובה אוטומטית של המיינד מכל ביקורת שיפוט העדפה סלידה השתוקקות וכיו״ב.
  גיליתי שזמן האחרון האהבה הקבלה הזרימה הפכו לחלק ככ אינטגרלי ממני שפשוט לא מתעוררות תגובות פנימיות על מה שקורה או על מי שמולי.
  החופש שאני חווה הוא פשוט כי אני אוהבת את מה שיש בלי לרצות משהו אחר. פשוט טוב לי. עם כל מה שקורה. גם אם לא בדיוק רציתי ציפיתי. החיים עם ילד בעל משפחה פשוט מביאים אותי לקבלה ככ מדהימה ללא התנגדות למה שקורה עם הבנה גדולה של זרימת החיים והתמונה השלמה התכנית הגדולה והמיטיבה ביותר עבורי וסביבתי. החופש מהידיעה הברורה והמוחלטות שהיתה לי לגבי דברים: זה טוב, זה רע, זה חיובי, זה שלילי. אני פשוט כבר לא בלופ האינסופי הזה. מי אני שאחליט מה טוב באופן גורף ומוחלט. למישהו אחד צמחונות ויוגה זה הכי מעולה שבעולם. אדם אחר יכול למות מזה.למשל. אז הכל משוחרר מהתניות מסיפורים שקנינו וכבלו אותנו שנים. מי אני בלי האמונות והסיפורים הללו? התשובה: אדם חופשי לחלוטין. חופשי מכל מה שהאמנתי לו ופתוח לגמרי להיפתח ולחוות את כל הרגעים של החיים בקבלה אמון ופתיחות מופלאים.
  תודה לכל הכלים השיטותוהמורים הנפלאים שהביאו אותי לנקודה ולמצב הזה: תוא הילנג יוגה רייקי מדיטציה ביירון קייטי המסע אפרת שר שלום גודפרי דברו סוואמי דהארמאננדה רוס רייבורן ויאנה סטייבל ו נירו אושו ועוד רבים אחרים
  בהצלחה יקירה אום שאנטי
  ממן שונטל

 3. Inbaloola

  כל כך כיף לשמוע שונטל 🙂
  תודה שלקחת את הזמן לקרוא ולהגיב ולחלוק את תובנותייך פה.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s